Keltský stromový horoskop je syntéza přírodního horoskopu a praktické psychologie. Vidí člověka jako součást vyššího celku, jako člena lidského společenství a bytost, která se vyvíjí podle svých přirozených vloh i podmínek prostředí, v němž žije.

Vychází z pozorování a staleté zkušenosti a lidem, kteří se narodili v určitých dobách a poměrech, přiřazuje specifické charakterové rysy. Významnou úlohu při tom sehrává roční doba, dokonce i délka slunečního svitu v jednotlivých dnech, neboť světlo (matka všeho života) má na nás naprosto rozhodující vliv. A nakonec je samozřejmě důležitá i doba našeho zrození.
Každý pochopí, že je něco jiného, když se člověk narodí a vyrůstá v létě nebo v zimě, v horách nebo u moře, ve velkoměstě nebo na vesnici. První zkušenosti jsou zcela jiné, a tudíž se i základní vzory našeho chování projevují různě.
Značně nás však psychologicky ovlivňuje a podmiňuje i doba, do níž se narodíme. Zní to samozřejmě a je to též základní sociálněekonomický konsensus: Člověk je vedle svých individuálních, jedinečných genetických vloh i jistou měrou produktem svého prostředí. To zase zní velice moderně - a přesto tyto poznatky byly už statným základem keltského stromového horoskopu. Strom je jedinečný - je to unikát jako každý člověk: stejně jako on se podle zmíněných podmínek, podle daných životních předpokladů, vyvíjí různě. A stejně jako člověk je silně závislý na světle a slunci. Zní to podivně, ale rozhodně to není nesmysl: jestliže se strom zasadí ve stejnou dobu a na stejném místě, jako se narodí člověk, pak se v jejich životě dají najít paralely. Keltové šli dokonce o krok dál. Tento národ spojený s přírodou znal "čas stromů" - takříkajíc vnitřní hodiny každého stromu, a tím i přírodní vlastnosti určitého místa v určité době. Tak v souladu s časy jednotlivých stromů vznikal stromový kalendář. A základní vlastnosti přiřazené stromům daly i překvapivě výstižnou základní charakteristiku člověka, který se narodil v odpovídající době. Dokonce i zeměpisná poloha vedla u stromů a lidí ke značně podobným změnám základních vlastností. Tyto poznatky vytvářejí jednoduchý a zcela přirozený základ keltského stromového horoskopu.

Hledání duchovního stanoviště
Keltský stromový horoskop je praktická životní pomůcka, jež je blízká přírodě, staví na staletých poznatcích a zkušenostech a člověka bere takového, jaký je. Je to jednoduchý ukazatel při hledání duchovního stanoviště, které uznává člověka jako celek.
Keltský stromový horoskop vznikl z keltského stromokruhu, který představoval jakýsi řád pro fenomén času. Kruh je opět prastarý symbol celistvosti duše. Kdo chce tento přírodní horoskop pochopit, musí si nejdřív uvědomit úlohu druidů v keltské kultuře. O druidech se říká - a to nejen v Asterixovi -, že ovládali pozitivní magii. Navíc pevně věřili v "Jiný svět" a v nesmrtelnost duše. Pečlivě zkoumali léčivé síly přírody a byli ve své době vynikajícími homeopaty.
Kelty všichni považovali za národ neznající strachu - a toho strachu je zbavovalo vědění a moudrost druidů. Strach je totiž ta největší zátěž duše. Kdo se mu vymaní, uvolní netušené síly.
Keltský stromový horoskop by nás měl podpořit v překonání strachu, a to tím, že nám pomůže vzkřísit vzpomínku na prapodstatu člověka, která je v nás dodnes živá. Podněcuje nás k tomu, abychom se viděli bez růžových brýlí, abychom bez příkras poznávali svůj skutečný charakter a tak definovali přirozené stanoviště své duše. V souladu s přírodou a okolím, se svými silnými a slabými stránkami můžeme snáze čelit životu a opět se o trochu přiblížit sami sobě a splynout s řekou života.
V dalších pokračováních budeme probírat jednotlivá "stromoznamení"…

Rozdělení "keltského stromokruhu":

1.-10. listopad - topol - oman pravý
11.-20. listopad - kaštan- vřes, jmelí
21.-30. listopad - jasan- netík-ženský vlas
1.-10. prosinec - habr - platan
11.-21. prosinec - osika- topol bílý, fíkovník, boryt barvířský, kapraď samec
21. prosinec - buk
22. prosinec - 1. leden - jabloň
2.-11. leden - jedle- smrk, lilie, obiloviny
12.-21. leden - jilm- cesmína, náprstník, tymián, řebříček, lopuch, jitrocel
22.-31. leden - hloh- jalovec, cypřiš, heřmánek
1.-10. únor - topol- oman pravý
11.-20. únor - modřín - janovec, cedr, kapradí, rákos, jetel, pampeliška, tužebník
21. únor - 2. březen - borovice- angrešt, divizna
3.-12. březen - vrba- mandragora, konvalinka, měsíčnice, leknín, černobýl
13.-20. březen - lípa- trnka, kopřiva, bazalka, benedikt
21. březen - dub- kostival, přeslička, divizna
22.-31. březen - líska- majoránka, saturejka, kozlík lékařský
1.-10. duben - jeřáb- otava
11.-20. duben - javor- břečťan
21.-30. dubna - ořešák- hlodáš
1.-10. květen - topol - oman pravý
11.-20. květen - kaštan- vřes, jmelí
21.-30. květen - jasan- netík-ženský vlas
31. květen - 10. červen - habr- platan
11.-20. červen - osika- topol bílý, fíkovník, boryt barvířský, kapraď samec
21. červen - bříza- růže, sporýš lékařský, mochna
22. červen - 2. červenec - jabloň
3.-13. červenec - jedle- smrk, lilie, obiloviny
14.-24. červenec - jilm- cesmína, náprstník, tymián, řebříček, lopuch, jitrocel
25. červenec - 4. srpen - hloh- jalovec, cypřiš, heřmánek
5.-14. srpen - topol- oman pravý
15.-24. srpen - modřín- janovec, cedr, kapradí, rákos, jetel, pampeliška, tužebník
25. srpen - 3. září - borovice- angrešt, divizna
4.-13. září - vrba - mandragora, konvalinka, měsíčnice, leknín, černobýl
14.-22. září - lípa- trnka, kopřiva, bazalka, benedikt
23. září - olše- oliva
24. září - 2. říjen - líska- majoránka, saturejka, kozlík lékařský
3.-11. říjen - jeřáb- otava
12.-21. říjen - javor- břečťan
22.-31. říjen - ořešák- hlodáš

Zdroj: www.fenomem.cz 5.5.2002 Carla Ludwigová: Druidský horoskop